מצא אותנו ב-Google+
צרו איתנו קשר לקבלת שירות
אישי ומקצועי
03-7520829
מלאו פרטיכם
אני מאשר/ת קבלת מידע
שלח

פלאש מול html

פלאש מול html: השוואת טכנולוגיות קצרה
במדריך זה נדבר על בחירה בין שתי טכנולוגיות של בניית אתרים סטאטיים (שאינם כוללים מערכת ניהול תוכן). על המעוניין לבנות אתר יש לשקול כמה פרמטרים ולדעת כמה עובדות לפני הבחירה באתר המבוסס על פלאש לבין אתר המבוסס על html.

בניית אתרים אשר מבוססים פלאש בלבד הם עניין קצת בעייתי מבחינת מנועי החיפוש. ברוב המקרים כתובת ה-URL בהם לא משתנה, משום שקובץ הפלאש הראשי שרץ (swf על flash player) נמצא בתוך דף html יחיד. מכיוון שכך, בעיני מנועי החיפוש האתר נראה כדף בודד, גם אם במציאות הוא מכיל מידע רב ואינספור דפים. בנוסף, קבצי פלאש נסרקים כיום ע"י מנועי החיפוש במידה מועטה – גם אם הטקסט שבהם יעבור אופטימיזציה, הוא עדיין לא ייראה במלואו למנועי החיפוש. אתר המשלב פלאש ו-html (ולא מורכב רובו ככולו מפלאש) הוא פיתרון למעוניינים בקידום אתרים במנועי החיפוש.

לא מומלץ: להטמיע באתר סקריפטים שמזהים אם המבקר הינו אדם או רובוט מנוע חיפוש, כאשר לכל אחד מהם מוגשת גרסא שונה – דפי פלאש לגולשים ודפי html למנועי החיפוש. השיטה מכונה ע"י מנועי החיפוש כ-cloaking, ומי שמזוהה כמשתמש בשיטה זו עלול למצוא את האתר שלו מחוץ לתוצאות החיפוש לחלוטין (מעין "חרם" מצד מנועי החיפוש). שיטה לא אתית ולא מומלצת נוספת היא הוספת טקסט חיצוני לדף הפלאש והסתרתו ע"י סקריפטים.

חיסרון נוסף של אתר הפלאש הוא כי סביבת הדפדפן איטית יותר על מחשבים חלשים, והטעינה היא לעתים ארוכה מאוד גם על מחשבים חזקים.

אחד היתרונות של הפלאש הוא כי בעוד ב-html כל פעולה הכי קטנה של המשתמש דורשת רענון של הדף וקריאה לשרת, בפלאש ניתן ליצור ממשק אשר לא חושף למשתמש את הקריאות לשרת ומציג חזות אחידה ויציבה (כיום ניתן ליישם את אותה הגישה כלפי אתרים מבוססי html באמצעות AJAX). יתרון נוסף של הפלאש הוא כמובן האנימציה והאינטראקטיביות מול המשתמש – לפלאש יש ערך ויזואלי בל יבוטל. כמו כן, תוצר פלאש מאפשר ביתר קלות לשלב ולסנכרן כמה אלמנטים במקביל – עניין ההופך תהליך למידה המשלב טקסט ואנימציה לקל יותר עבור המשתמש, בשל הויזואליות ההרמונית.

בבחירתך טכנולוגיה לבניית אתרך, יש לבחור בטכנולוגיה המתאימה עבורו באופן האופטימאלי: אם ברצונך להציג אתר תדמיתי מרשים ואנימטיבי בעל דפים לא רבים, מצגת אינטראקטיבית, אתר המיועד ללמד נושא מסוים בדרך ויזואלית או דבר דומה - בניית אתר פלאש הוא הפיתרון עבורך. אם ברצונך לבנות אתר עסקי המכיל דפי אינפורמציה רבים וחשיבות האנימציה בו היא משנית ביותר אם יש בה צורך כלל – בניית אתרים html הוא הפיתרון במקרה זה. על כל פנים, ניתן לשלב בין השניים: אתר המבוסס html יכול להכיל בתוכו אובייקטים של פלאש אשר מרעננים את חזותו והופכים אותו למרשים יותר.