מצא אותנו ב-Google+
צרו איתנו קשר לקבלת שירות
אישי ומקצועי
03-7520829
מלאו פרטיכם
אני מאשר/ת קבלת מידע
שלח

עיצוב לאינטרנט לעומת עיצוב לדפוס

עיצוב לאינטרנט ועיצוב לדפוס הינן שתי חוויות שונות כמעט לחלוטין. כמובן שבשתיהן מדובר בסוג של עיצוב גרפי ועל כן יש ביניהן קווי דמיון. במאמר זה נפרט חלק מההבדלים העיקריים ביניהם.

לפני שנפרט את ההבדלים וכדי להבין את השוני הראשוני והעיקרי בין שני סוגי העיצובים, ניתן תיאור קצר המפרט את התוצרים הסופיים האפשריים שלהם:
כאשר מעצבים לאינטרנט, התוצר הסופי יוכל להיות אחד מאלו: עיצוב אתר html, עיצוב אתר פלאש, עיצוב באנרים לאתרים, יצירת אנימציות ועוד. לעומת זאת כאשר מעצבים לדפוס, התוצר הסופי יהיה אחד מהבאים: עיצוב מודעות וכרזות פרסום, עיצוב מוצר (אריזות), עיצוב כרטיסי ביקור, עיצוב לוגו, עיצוב כריכה לספר, והרשימה עוד ארוכה עבור שני התחומים.

משטח העבודה (layout)
בעיצוב לדפוס, משטח העבודה בד"כ נמדד בסנטימטרים ונעשה שימוש ברזולוציות מאוד גבוהות (300dpi, 600dpi ויותר) כדי שהעיצוב ייצא טוב בהדפסה. בגלל שמכונות החיתוך בבתי דפוס אינן מדויקות על המילימטר, צריך לשמור על אזורי הדפסה של כמה מילימטרים מעבר לעיצוב. בנוסף, העיצוב המוגמר ייראה בצורה זהה לכל הצופים משום שהוא יודפס, בצורה ממשית, באותו בית דפוס ועם אותן פלטות צבעים.
בעיצוב לאינטרנט משטח העבודה נמדד בפיקסלים, עושים שימוש ברזולוציות נמוכות יחסית (72dpi) משום שאין צורך בהדפסה, אך יש בעייתיות שלא קיימת בעיצוב לדפוס: צריך להתחשב ברזולוציות המסך של כל הגולשים ולעשות התאמה לעיצוב כך שהוא ייראה בצורה טובה לכולם (ההתאמה לדפדפנים נעשית במסגרת בניית האתר).

צבעים
בעיצוב לדפוס צריך לקחת בחשבון את הבדלי הצבעים בין מסך המחשב בו עושים שימוש לעיצוב בפועל לבין הצבעים שייצאו בסופו של דבר בהדפסה על דף. הצבעים בהם משתמשים הינם צבעי פרוצס והם מזוהים על ידי קוד שמתקבל אצל בית הדפוס לפני ההדפסה.
בעת עיצוב לאינטרנט צריך לקחת בחשבון את הבדל הצבעים בין מסכי המחשב השונים. אין דרך ממשית לבדוק את כל האופציות לצפייה בכל מסכי המחשב, הדפדפנים ומערכות ההפעלה, אך צריך לבצע בדיקות התאמה מקסימאליות. הצבעים מיוצגים על ידי ערכים הקסה-דצימליים. בעת עיצוב אתרים, ערכי הצבעים מתקבלים אצל בונה האתרים, כדי שיוכל לבנות את קובץ ה-css אשר שולט על תצוגת האתר.

קהל היעד
עיצוב לאינטרנט הוא עיצוב אינטראקטיבי – הגולש יכול לתקשר וירטואלית עם תוצרי העיצוב (לחיצה על כפתורים, באנרים וכדומה).
בעיצוב לדפוס אין אינטראקציה עם הצופה – המוצר הסופי הוא מוצר שניתן לאחוז בו באופן פיזי (ספר, עיתון, מכתב, אריזה, הזמנה לחתונה). בעיצוב לדפוס ניתן אף לעשות שימוש בטקסטורות אשר ניתנות לזיהוי על ידי מגע ומישוש המרקם הייחודי המודפס.